Dowód odbierasz w urzędzie, który wybierasz, kiedy wypełniasz wniosek. Przy odbiorze pokaż dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli masz. Osoby, które dostały polskie obywatelstwo, powinny przedstawić dokument podróży (na przykład paszport) lub inny dokument stwierdzający tożsamość.
Jeśli nie możesz osobiście odebrać dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub z innego ważnego powodu, który wystąpił po złożeniu wniosku, skontaktuj się z urzędem, który przyjął wniosek. Urzędnik odwiedzi cię w miejscu, w którym przebywasz, i zapewni ci odbiór dowodu osobistego.
Dowód możesz odebrać w miejscu, w którym przebywasz, jeśli jest ono w gminie, która przyjęła wniosek.
Podczas odbioru dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu), możesz ustalić kody PIN:
- do logowania – 4-cyfrowy kod PIN 1,
- do podpisu osobistego – 6-cyfrowy kod PIN 2 (jeśli we wniosku zaznaczono odpowiednie pole).
Możesz też to zrobić później, w dowolnym urzędzie gminy.
Razem z e-dowodem dostaniesz kod PUK do niego. Możesz też nie odebrać kodu. Kod będzie czekał na ciebie w urzędzie, który wydał twój dowód.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kodzie PUK lub kodach PIN, na przykład jak je później zmienić, przeczytaj informacje na e-dowod.
Jak sprawdzisz, czy dokument jest gotowy
Możesz to zrobić wygodnie przez internet – wystarczy, że podasz numer wniosku.
Sprawdź, czy twój dowód osobisty jest gotowy.
Co to jest podpis osobisty
Podpis osobisty – zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony: ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona.
Zdecyduj, czy chcesz go mieć, kiedy składasz wniosek o dowód osobisty.